Oscar Piastri
Avustralyalı pilot Oscar Piastri, 6 Nisan 2001’de Melbourne’de doğdu. Formula Renault Eurocup, Formula 3 ve Formula 2 şampiyonluklarından sonra Formula 1’e 2023’te McLaren ile girdi. 2026’da McLaren’da yarışıyor.
| Doğum | 6 Nisan 2001, Melbourne, Avustralya |
|---|---|
| F1’e giriş | 2023 (McLaren) |
| 2026 takımı | McLaren |
Oscar Piastri kariyer özeti
- 2020: Formula Renault Eurocup şampiyonu
- 2021: Formula 3 şampiyonu
- 2022: Formula 2 şampiyonu
- 2023: McLaren ile F1’e giriş
- 2024: Macaristan GP’de ilk galibiyet
2026 sezonu
Oscar Piastri için güncel sıralamayı 2026 F1 Puan Durumu sayfasından, yarış tarihlerini 2026 F1 Takvimi sayfasından takip edebilirsiniz.
Sık sorulan sorular
Piastri nereli?
Avustralyalı, Melbourne’de doğdu.
Piastri hangi takımda yarışıyor?
McLaren’da.
Oscar Piastri haberleri
Son Yazılar
2026 F1 Monaco Grand Prix’sinde Cuma Antrenmanlarının Sonuçları Açıklandı
Charles Leclerc, Monaco GP’sinin ilk serbest antrenmanında zirvede Charles Leclerc, Formula 1 Monaco Grand Prix hafta sonunun ilk serbest antrenman seansında en hızlı isim olurken,…
Charles Leclerc Monako GP ilk antrenmanında Ferrari’ye duble getirdi; Hadjar ve Alonso kaza yaptı
Charles Leclerc, Monaco GP’sinin ilk serbest antrenmanında Ferrari takım arkadaşı Lewis Hamilton’ın önünde en hızlı isim oldu. Hafta sonuna Ferrari ile yeni sözleşme imzalayarak giren…
Oscar Piastri’nin Kız Arkadaşı Kim? Lily Zneimer Hakkında Merak Edilenler
Oscar Piastri ve Uzun Süreli Destekçisi Lily Zneimer: Sessiz Güç Birliği Formula 1’in en sakin karakterlerinden biri olarak görülen Oscar Piastri, 2023 yılında McLaren ile…
Jeremy Clarkson, Diddly Squat Çiftliği ziyaretinde Oscar Piastri’yi tiye aldı
Jeremy Clarkson, Diddly Squat çiftliğine gerçekleştirdiği ziyarette Formula 1 pilotu Oscar Piastri’nin traktörü geri viteste kullanma çabalarını tiye aldı. Clarkson’ın Cotswolds’daki çiftlik hayatını konu alan…
Leclerc, Yeni Ferrari Sözleşmesiyle Kariyerinin En İyi Yıllarını Riske Atıyor
Charles Leclerc’in Ferrari Formula 1 takımına olan bağlılığı hem takdire şayan hem de günümüzde nadir rastlanan bir durum. Ancak Leclerc’in sözleşmesini 2030’lu yıllara kadar uzatması,…
2026 Formula 1 Sezonunda Pilotların Sözleşmeleri Ne Zaman Sona Eriyor?
2026 Formula 1 Sezonunda Pilot Sözleşmeleri: Hangi İsimlerin Kontratları Ne Zaman Sona Eriyor? 2026 Formula 1 sezonunda yeni bir takımın gride katılması ve iki pilotun…
Ferrari, Leclerc’in Formula 1 Sözleşmesini 2030’lu Yıllara Taşımaya Hazırlanıyor
Charles Leclerc, Ferrari ile 2030 Sonrası İçin Tarihi Uzunlukta Sözleşmeye İmza Attı Ferrari, Monako Grand Prix’si öncesinde yaptığı açıklamayla Charles Leclerc ile olan anlaşmasını yenilediğini…
McLaren’ın Kanada’da Kullanmadığı Yeni F1 Ön Kanadıyla İlgili Son Gelişmeler
McLaren, Kanada Grand Prix’sinde denedikten sonra kullanmaktan vazgeçtiği yeni Formula 1 ön kanat tasarımını, bu hafta sonu Monaco Grand Prix’sinde bir kez daha test etmeye…
McLaren, 1000. Formula 1 Yarışı İçin Özel Tasarımlı Aracını Tanıttı
McLaren, 1000. Formula 1 Yarışına Özel Tasarımını Tanıttı McLaren, Monaco ve Barselona Grand Prix’lerinde kullanacağı 1000. Formula 1 yarışına özel tasarımını kamuoyuna sundu. Takımın pilotları…
2026 Monaco Grand Prix’si: Başlama Saati, Yayın Bilgileri ve Tüm Yarış Programı
Formula 1 2026 Monaco Grand Prix: Program, Yayın Bilgileri ve Seans Saatleri Formula 1’in 2026 sezonundaki Monaco Grand Prix’si, 5-7 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sezonun…
Ferrari’nin Sezon Başındaki Büyük Avantajı Nasıl Erozyona Uğradı?
Ferrari’nin 2026 Sezonundaki Start Üstünlüğü Eriyerek Avantajını Kaybediyor 2026 Formula 1 sezonunun başında Ferrari’nin öne çıkan en büyük avantajlarından biri startlardaki üstün performansıydı. Ancak bu…
McLaren Pilotu Oscar Piastri’nin Adı Yeni Keşfedilen Eşsiz Yaban Arısı Türüne Verildi
McLaren pilotu Oscar Piastri’nin ismi yeni keşfedilen bir yaban arısı türüne verildi McLaren Formula 1 pilotu Oscar Piastri, motor sporlarındaki başarıları sayesinde bilim dünyasında da…
F1 Pilotu Oscar Piastri, Isle of Man TT Yarışlarını Ziyaret Etti: "Bu Sürücüler Gerçekten Çılgın"
McLaren Formula 1 pilotu Oscar Piastri, menajeri Mark Webber ile birlikte bu hafta ilk kez Isle of Man TT yarışını yerinde takip etti. Piastri, Instagram…
Oscar Piastri, Kanada GP’sindeki Kazanın Sorumluluğunu Üstlendi ve Alex Albon’dan Özür Diledi
Oscar Piastri, Kanada Grand Prix’sinde Williams pilotu Alex Albon ile yaşadığı temas nedeniyle özür diledi ve olayın arka planını açıkladı. McLaren pilotu Piastri, takımının yarışa…
Max Verstappen’den Kanada GP’sinde McLaren’ın strateji hatasına esprili gönderme
Max Verstappen, Kanada Grand Prix’sinin başında McLaren’in her iki pilotunu da geçiş lastiğiyle (intermediate) başlatma kararına güldü. Pazar günü Montreal’de yarış öncesinde hafif yağmur etkili…
George Russell: "Kanada GP’sindeki mücadele mevcut motorlarla mümkün oldu, F1 neden değiştiriyor anlamıyorum"
George Russell: "Bu mücadeleler mevcut güç üniteleriyle mümkün, neden değiştirmek istesinler anlamıyorum" George Russell, Kanada Grand Prix'sinde yaşanan heyecan dolu yarışın, mevcut Formula 1 güç…
2026 Kanada Grand Prix’si Pilot Performansları: Sıralama ve Değerlendirme
Kanada Grand Prix’si, beklenen yağmurun tam etkisi görülmese de, Formula 1 pilotlarını bu yıl ciddi bir sınavdan geçirdi. Çoğu isim bu zorluğun üstesinden başarıyla geldi.…
F1 2026 Kanada Grand Prix’sinden Öğrendiklerimiz
Formula 1’de takım arkadaşları arasındaki büyük performans farklarından, tek bir hafta sonunda kaçan önemli fırsatlara kadar Kanada Grand Prix’si oldukça hareketli geçti. İşte bu olaylı…
McLaren’ın Kanada GP’sinde Cesur Lastik Tercihinin Sebebi ve Göründüğünden Daha İyi Olan Stratejisi
McLaren: Kanada GP’de Orta Hamur Lastik Kararı Mantıklıydı, Ekstra Formasyon Turları Durumu Zorlaştırdı McLaren Takım Patronu Andrea Stella, Formula 1 Kanada Grand Prix’sinde her iki…
McLaren, Yarıştaki Lastik Stratejisini Neden Hatalı Değil, Doğru Bir Risk Olarak Görüyor?
Lando Norris: "Kanada'da Orta Hamur Lastik Tercihi Aptalca Değildi" Lando Norris, Formula 1 Kanada Grand Prix'sinde McLaren’in umutlarını boşa çıkaran orta hamur lastik seçiminin “aptalca”…
Kanada Yarışından Sonra Russell’ı Bekleyen En Büyük Sorun Ne?
George Russell, Mercedes Formula 1 takımındaki ilk sezonlarında Kimi Antonelli’ye karşı 169 puanlık bir üstünlük kurmuştu. Ancak mevcut durumda, sezonun bitimine en az 17 yarış…
2026 Kanada Grand Prix’sinin Kazananları ve Kaybedenleri
Formula 1 Kanada Grand Prix’sinde yaşanan büyük şampiyona dengesi değişimi ve bazı takımların hava şartlarına verdiği tepkiler, haftanın kazananları ve kaybedenleri listesini şekillendirdi. Kaybeden: George…
Russell’ın Hayal Kırıklığı ve Antonelli’nin Mücadelesine Uzman Yorumu
Formula 1 2026 sezonunda şampiyonluk mücadelesi, Kanada Grand Prix’siyle birlikte yeni bir boyut kazandı. Kimi Antonelli’nin üst üste aldığı dördüncü galibiyet ve George Russell’ın yarış…
2026 Formula 1 Kanada Grand Prix’si Sonrası Güncel Pilotlar ve Takımlar Şampiyona Sıralaması
Kimi Antonelli, Kanada Grand Prix’sinde aldığı dördüncü galibiyetle Formula 1 pilotlar şampiyonasındaki liderliğini 43 puana çıkardı. Montreal’de hafta sonuna damga vuran Antonelli, Mercedes AMG Petronas…
Antonelli Kanada GP’sinde Zorlu Mücadele Sonunda Zafere Ulaştı, Russell Yarışı Tamamlayamadı
George Russell, Formula 1’in 2026 Kanada Grand Prix’sinde yarış dışı kalarak Kimi Antonelli’nin üst üste dördüncü galibiyetini garantiledi. Mercedes’in en yakın rakibi McLaren ise oldukça…
2026 Kanada Grand Prix’si: Yarış Sonuçları ve Tam Sıralama
Kimi Antonelli, Mercedes takım arkadaşı George Russell’ın güç ünitesi arızası nedeniyle yarış dışı kalmasının ardından Kanada Grand Prix’sinde üst üste dördüncü Formula 1 zaferine rahat…
Kanada GP’sinde Yağış Bekleniyor: Takımlar Lastik ve Motor Sorunlarına Hazırlanıyor
Oscar Piastri, Kanada GP’sinde Güç Ünitesi Tutarlılığı Konusunda Endişeli Oscar Piastri, yağmurlu geçmesi beklenen Formula 1 Kanada Grand Prix’si öncesinde güç ünitesi tutarlılığıyla ilgili endişelerini…
Kanada GP’si Sıralama Turlarında Öne Çıkanlar ve Hayal Kırıklığı Yaratanlar
Mercedes, Formula 1 Kanada Grand Prix’si sıralama turlarında bir kez daha ilk iki sırayı kapatmayı başardı. Ancak bu sonuca ulaşırken yolculukları pek de sorunsuz olmadı.…
2026 F1 Kanada Grand Prix’si Sıralama Sonuçları Açıklandı
George Russell, Kanada Grand Prix'sine pole pozisyonundan başlayacak George Russell, Kanada Formula 1 Grand Prix'sinde sıralama turlarının son anında elde ettiği derecesiyle pole pozisyonunun sahibi…
2026 Kanada Grand Prix’si: Ana Yarışın Başlangıç Gridi Açıklandı
George Russell, Kanada Grand Prix'sine Üst Üste Üçüncü Kez İlk Sıradan Başlayacak 2026 Formula 1 Kanada Grand Prix'sinde grid dizilişi belli oldu. Mercedes pilotu George…
En son F1 ve Formula 1 haberlerine, bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
